Jak odpowiednio dopasować wieszak do odzieży?

 

 

Aby wybrać idealny wieszak dla poszczególnego rodzaju ubrań należy rozważyć kilka czynników, takich jak; kształt, rozmiar wieszaka czy też charakterystyczne cechy konstrukcyjne, które decydują o jego przeznaczeniu.

 

Kształt

 

 

Z uwagi na kształt możemy wyróżnić:

  1. Wieszaki profilowane (poszerzane) - polecane na odzież ciężką, wierzchnią, taką jak: płaszcze, kurtki, marynarki. Szerokość (grubość) ramion w maksymalnym punkcie może sięgać tutaj nawet 7 cm. Dzięki poszerzonej konstrukcji ramion i odpowiednio dobranej długości, profilowane wieszaki zapewnią optymalne ułożenie delikatnym materiałom oraz zapobiegną ich odkształceniu się.

 
 

  1. Wieszaki o płaskim profilu - standardowa grubość płaskiego wieszaka wynosi około 1 cm, co jest idealnym kompromisem do zawieszania większości typów odzieży przy jednoczesnym zaoszczędzeniu miejsca w szafie. Płaski profil szczególnie sprawdzi się w damskiej garderobie, gdyż lekka forma wieszaka idealnie pasuje do bluzek czy sukienek.


Do koszul warto rozważyć z kolei wieszaki formowane (łączone pod kątem), które będą wpływać na właściwe ułożenie kołnierzyka.

      

  1. Wąski profil – najlepszym przykładem będzie bardzo cienki wieszak welurowy (flokowany). Jego grubość równa jest połowie standardowej, co pozwala w jeszcze większym stopniu wykorzystać dostępne miejsce w szafie. Dzięki pokryciu flokiem nie ma tym bardziej obaw, że zawieszone ubrania mogą nam zsunąć się z wieszaka.

 

Rozmiar


Po wyborze określonego kształtu wieszaków istotne jest, aby dopasować je pod względem długości. Ten sam rozmiar wieszaka nie będzie bowiem pasował do wszystkich rozmiarów odzieży.

 

Dla wyjaśnienia zagadnienia, weźmy pod uwagę na przykład wieszak marynarkowy. Zastosowanie zbyt dużego modelu w stosunku do rozmiaru odzieży, spowoduje wypychanie ramion. Z kolei zbyt krótki wieszak nie będzie utrzymywać tych samych ramion w optymalnym kształcie. Zatem idealnie dobrany wieszak do marynarki to taki, którego ramiona nie wychodzą poza wszycie rękawów tak, jak widać na poniższych zdjęciach.

 

 

Sposób użycia


Pewne typy wieszaków zaprojektowane są tak, aby spełniały określone funkcje użytkowe. Najlepszy przykład stanowią wieszaki klipsowe, które będą oczywistym wyborem do zawieszania spódnic i spodni. Klipsy są mocowane na poprzeczce i możemy je regulować po długości. Mimo, że klipsy same w sobie gwarantują pewny chwyt, często wyposażone są dodatkowo w specjalne wkładki, dzięki którym odzież nie odgniata się.

 


Przy okazji warto wspomnieć, że do zawieszania spodni sprawdzą się także plastikowe wieszaki z poprzeczką, szczególnie te wyposażone w antypoślizgową gąbkę, która dodatkowo zapobiegnie zsuwaniu się odzieży lub drewniane wieszaki z poprzeczką i transparentną osłoną, spełniającą podobną funkcję.

 

 

Z kolei, jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca w szafie, aby powiesić spodnie po długości, warto użyć drewnianych wieszaków zaciskowych.

 

 

Podsumowując, właściwie dobrany wieszak nie tylko spełni swoje funkcje, czy też zabezpieczy odzież przed niechcianymi odkształceniami lub zagnieceniami, ale również wydłuży czas użytkowania naszych ubrań. Na koniec jeszcze jedna praktyczna rada - kto używa porządnych wieszaków ten prasuje tylko raz.